Parené buchty , knedla

Ingrediencie:

1 kg polohrubej múky, 1 kocka droždia, mlieko, 1 vajce, soľ, 1 lyžička cukru, olej – 2 lyžice.

Postup:

Z trošky vlažného mlieka, cukru a droždia necháme vykysnúť kvások. Medzitým z časti múky, vajca, štipky soli, oleja a mlieka vymiesime cesto. Mlieka toľko, aby cesto bolo redšie, lepšie sa vymieša dohladka. Potom pridáme kvások a striedavo múku s mliekom tak, aby sme dostali hustejšie cesto. Nesmie byť riedke, ale ani príliš husté. Cesto je dobre vymiesené vtedy, ak sa odlepuje od stien. Necháme vykysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem. Potom na pomúčenej doske vytvarujeme z cesta knedlu.
Nachystáte si veľký hrniec s pokrievkou a s mriezkou .Dĺžku knedlíka urobte podľa veľkosti Hrnca.
Do hrnca nalejeme asi 5 cm vody a dáte na sporák. Keď začne vrieť, dame tam knedlu.  Skontrolujeme, aby para neunikala príliš von. Knedľu naparujeme 20 min. Po 20 min odkryjete, knedľu vyberieme, zo 2x prepichneme vidličkou, uložíme na doštičku a prikryjete utierkou. Dáme naparovať ďalšiu knedľu.

Ked robim parene buchty z tohto istého cesta tak tam davam slivkovy lekvar .Posypem orechami pomletymi s cukrom, alebo skoricovym cukrom alebo este kakaom pomiesanym s praskovým cukrom a potom ich polejem rozpusteným maslom .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *